به نام بی نام او بیا  تا  شروع  کنیم                 در  امتداد  شب  نشینیم  و طلوع کنیم
مهم  نیست  چگونه  و  چطور  و چند                 به یک تلنگر ساده بیا تا رجوع کنیم
ببین که خاک  چگونه  به سجاده افتاده است        چرا غرور و تفاخر بیا  تا  رکوع کنیم

تاریخچه جامعه جراحان ایران


ایجاد یک تشکل حرفه ای به منظور بالا بردن سطح آگاهی علمی و عملی جراحان تقریبا با شروع دوره نوین جراحی درایران پیوسته مدنظر بوده و تشکیل مکتب عدل در سال 1339 به عنوان یک تشکل جراحی قبل از انقلاب به همین منظور بوده است. فعالیت های ثمربخش این تشکل که دارای نشریه نیز بوده به دلایل مختلف به رکورد کشانده و با گذشت زمان عملاٌ متوقف شد. درمدتی کوتاه پس از انقلاب اسلامی بروز جنگ تحمیلی و وجود تعداد بی شماری مجروحین جنگی جراحان مملکت را با وظیفه ای دشوار و بی نهایت مهم روبرو کرد.عدم آشنایی جراحان ما با درمان جراحات جنگی که به کلی با طبابت جراحی معمولی متفاوت است نیز بر مشکلات موجود افزود.

در شرایط فوق وجود یک تشکل علمی برای کمک به افزایش دانش جراحان و آشنا کردن آنها به نحوه درمان مجروحین جنگی و همچنین پیشرفت های جراحی در سطح دنیا کاملاٌ ضروری به نظر می رسید.
در 26 آذر ماه سال 1364 به همت معدودی از جراحان به عنوان هیأت مؤسس دعوتی به صورت عام از جراحان بعمل آمد و هفتاد و چهار نفر در آن شرکت کردند و اولین هیأت مدیره جامعه جراحان ایران بر طبق اساسنامه ای که به تصویب وزارت کشور رسید انتخاب شد و جامعه جراحان ایران متشکل از تمامی انجمن های رشته های مختلف جراحی قدم به عرصه وجود گذاشت.

در مقدمه اساسنامه هدف از تشکیل جامعه جراحان ایران به این شرح توصیف شده است:
نظر به لزوم انسجام و همبستگی بین جراحان کشور و با توجه به وجوه مشترکی که از نظر علمی و عملی بین رشته های مختلف جراحی وجود دارد و به منظور پیشبرد و ترقی و تعالی حرفه جراحی در ایران و با حفظ موجودیت و اصالت انجمن های تخصصی جراحی در رشته های مختلف جامعه جراحان ایران بر طبق اصول و ضوابط مندرجه در اساسنامه تأسیس می شود. اولین کنگره علمی جامعه جراحان ایران در اصفهان در 22 بهمن سال 1363 و دومین کنگره در سال 1364 در شیراز و سومین کنگره در مهرماه 64 در تهران برگزار شد و پس از شکل گیری شاخه های استانها همه ساله در اردیبهشت ماه در تهران و در نیمه دوم هر سال در مرکز استانها برگزار می شود.اولین مجمع عمومی جامعه جراحان ایران در اردیبهشت ماه سال 69 در تهران برگزار شد و در سال 70 اولین مجمع عمومی جامعه جراحان ایران شاخه خراسان شکل گرفت. جامعه جراحان شاخه خراسان  اولین کنگره علمی خود را در سال 73 در تالار ابن سینا و دومین را در سال 81 در بیمارستان امام رضا در هفت رشته جراحی در سالن های متعدد تشکیل داد. سومین کنگره علمی  و بازآموزی در آبان ماه 87 در مرکز پزشکی امام رضا در سالن های مربوطه تشکیل شد.همچنین در دی ماه 87 کنگره جراحی لاپاراسکوپیک به صورت زنده به مدت دو روز در مرکز پزشکی قائم برگزار شد. دبیرخانه جامعه ابتدا  در کوی دکترا شروع به کار کرد و بالاخره از آنجاییکه یک دبیرخانه مستقل و ثابت جزء ایده های جامعه بود با همکاری و الطاف هیأت مدیره محترم سازمان نظام پزشکی از تاریخ 20/8/89 دبیرخانه جامعه در ساختمان سازمان نظام پزشکی مستقر گردید.ضمنا بدینوسیله از همکاران محترم هیئت مدیره سازمان نظان پزشکی مشهد قدردانی و سپاسگزاری می نماییم.

اسامی هیت مدیره فعلی جامعه جراحان خراسان بدین شرح است:
دكتر حسين شباهنگ، دكتر غلامرضا زمانی، دكتر علیرضا توسلی، دكتر رضا باقري، دكتر عباس شجاعی، دكتر بهروز هوشمند، دكتر مهدی اسعدی، دكتر احمد صفایی یزدی، دکتر محمد برهمت، دکتر حسین داوودی

 
ورود به سایت
* ضروری
گل واژه های تشکیلاتی
انتشارات
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 545605
  • بازدید امروز : 163
  • بازدید دیروز : 167
  • بازدید این ماه : 525
  • بازدید ماه قبل : 6909