بسمه تعالی
"انجمن جراحان عمومی ایران"
بسیار خوشوقتم ،  و خدمت همکاران عزیز جراح  نیز تبریک عرض می کنم ، زیرا بعد از مدتها تلاش  ِ سرانجام ، اکنون شرایطی فراهم شده است تا بتوانیم گزارش مختصری از تاریخچه و فرآیندهای تشکیل انجمن جراحان عمومی ، همراه با اهداف آن را در سایت جامعه جراحان قرار دهیم  و البته بر این کوشش و هماهنگی و اتحاد همکاران می بالیم.
امید است که این گزیده  مجمل  ،  بتواند سرآغاز فصل های مفصلی از فعالیت های انجمن باشد.
جراحان عمومی یکی از گروه های اصلی از پایه تخصصی  پزشکی هستند که همواره نقش عمده ای را هم درپزشکی جامعه وهم در جامعه  پزشکی در طول حیات بخصوص پزشکی نوین داشته اند.
برای سامان دهی وضعیت علمی و عملی همکاران و رفع مشکلات آنها در سراسر کشورنیاز به یک تشکل وجود دارد تا کیفیت علمی و عملی آنان را پس از فراغت از تحصیلات آکادمیک حفظ و ارتقاء دهد.
متخصصین جراحی عمومی در ایران متآسفانه دارای تشکل جداگانه ای نبودند. یکی از علل اصلی آن تشکیل جامعه جراحان ایران درسال 1363 بود که چون در هیئت مدیره  آن حضور جراحان عمومی برجسته بود و هسته اصلی را تشکیل می داد ، در واقع جامعه جراحان ایران بود که مساپل جراحان عمومی را نیز مدیریت می کرد. اما به مرور زمان که گروه های تخصصی دیگر جراحی در هیئت مدیره حضور بیشتری یافتند و وظائف جامعه جراحان نیز گسترده تر شد و رسیدگی به مسائل جراحان عمومی در بین تعداد زیاد انجمن های تخصصی و فوق تخصصی کم رنگ شد.
 در سال 1384 در جمع محدودی انتخابات برگزار و انجمن علمی جراحان عمومی ایران تشکیل شد و به مدت 10 سال فعالیت نمود منتهی به علت ناسازگاری با جامعه جراحان ومشکلاتی که در ارتباط با مجموعه انجمن های علمی تخصصی وزارت بهداشت داشت در نهایت در سال 1394 توسط  دبیرخانه انجمن های علمی وزارت بهداشت منحل گردید.
تا ابتدای سال 1395 جراحان عمومی فاقد یک تشکل رسمی در کشور بودند درحالی که بسیاری از رشته های تخصصی پزشکی دارای انجمن هایی با قدمت بیش از 50 سال بودند.
در نهایت به علت فشار وارده از جهات مختلف به جراحان عمومی گروهی از جراحان جوان به همراه تعدادی از پیشکسوت ها در فضای مجازی گروهی تشکیل دادند که بیش از نیمی از جراحان عمومی کشور در آن گروه تلگرامی عضو بودند و با جمیع جهات و مشکلات سر راه در وزارت بهداشت و اختلاف آنها با هیئت مدیره انجمن منحل شده که مقدمات تشکیل انجمن صنفی را پیش بینی کرده بودند ، در تاریخ هشتم بهمن ماه 1395 انجمن صنفی جراحان عمومی ایران تحت نظر وزارت کشور تشکیل گردید و تا حدودی توانست برخی از وظائف انجمن منحل شده را انجام و از حقوق پایمال شده همکاران دفاع نماید،
همین تشکل پیگیر تشکیل انجمن علمی نیز گردید و با حدود دو سال فعالیت درنهایت در اسفند ماه سال 1398 انتخابات مربوطه برگزاروانجمن علمی جراحان عمومی ایران نیز تشکیل شد .
هم اکنون هر دو هیئت مدیره که اغلب اعضای آن نیز مشترک است ،فعال می باشند و با هم دلی و تشریک مساعی به رفع و رجوع مشکلات همکاران مشغولند.
به دنبال تشکیل انجمن های صنفی وعلمی در تهران  اولین شعبه انجمن صنفی در سال 1396 وانجمن علمی در سال 1399 در خراسان نیز تشکیل گردید.
هم اکنون انجمن های صنفی و علمی جراحان عمومی خراسان همگام با انجمن جراحان عمومی ایران در حال فعالیت هستند.
در استان های اصفهان-فارس- گیلان و خوزستان نیز شاخه های انجمن یا تشکیل و یا در حال تشکیل است .
به امید خداوند و با یاری اعضاء توانمند جراحی عمومی ، آرزو داریم این انجمن بتواند در بین خیل عظیم مشکلات عمومی دامنگیر جامعه پزشکی گوشه ای از مسائل و مشکلات مربوط به سلامت کشور و مشکلات شغلی و حرفه ای همکاران را مرتفع گرداند و ارتقاء و پویایی جایگاه واقعی همکاران متخصص جراح عمومی را در همه زمینه ها شاهد باشیم.

هیئت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی

هیئت مدیره انجمن صنفی جراحان عمومی

کمیته علمی جراحان عمومی

کمیته تعرفه و حقوقی جراحان عمومی

کمیته اخلاق و روابط عمومی جراحان عمومی

کمیته فضای مجازی جراحان عمومی
 
 
ورود به سایت
* ضروری
گل واژه های تشکیلاتی
انتشارات
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 545569
  • بازدید امروز : 127
  • بازدید دیروز : 167
  • بازدید این ماه : 489
  • بازدید ماه قبل : 6909